A vy neznáte ROBOCOPY?

Velice často po mě moji známí či menší zákazníci požadují nějaké „udělátko“, pomocí kterého by mohli jednoduše zálohovat vybrané soubory a složky, a zároveň se nemuseli starat o aktualizace či verzování záloh. Prostě jen chtějí mít na nějakém externím disku či flashce vyzrcadlený obsah svých důležitých dat. A právě (a nejen) k tomuto účelu se ve světě Windows perfektně hodí příkaz ROBOCOPY

S trochou nadsázky se dá říci, že se jedná o rozšířenou verzi příkazů Windows shellu COPY, resp. XCOPY. ROBOCOPY však využívá mnoho speciálních parametrů, dokáže kopírovat nastavení zabezpečení, upravovat atributy souborů a spousty dalších užitečných vychytávek.

Jak plyne z výše uvedeného, budeme používat příkazovou řádku, ale nebojte se je to velice jednoduché. Pokud jste v tomto začátečníci, klikněte v nabídce Start na příkaz Spustit…, napište cmd a stiskněte Enter. Objeví se okno shellu. Můžete na zkoušku vepsat do příkazové řádky příkaz ROBOCOPY jen tak, bez parametrů – po odentrování se zobrazí stručná nápověda (kompletní podrobnou nápovědu zobrazíte příkazem ROBOCOPY /?).

použití ROBOCOPY v příkazovém řádku

použití ROBOCOPY v příkazovém řádku

Základní použití je ROBOCOPY zdroj cíl, tedy například ROBOCOPY „C:\Moje zdrojová složka“ "F:\Moje cílová složka. Pokud chcete dosáhnout efektu zrcadlení dat (tj. že na cílovém disku se po dokončení operace vždy objeví totožná data jako na zdrojovém, přidejte na konec příkazu parametr /MIR. Příkaz se pak postará o to, že porovná soubory v cíli se soubory zdrojovými, nakopíruje do cíle jen nové či změněné soubory, případně vymaže z cílového disku/složky ty soubory, které se již nenacházejí ve zdroji.

Uvedeme si zde příklad, jehož zadání zní:

Zkopíruj (vytvoř zrcadlo) domovskou složku (včetně všech, i prázdných podadresářů) uživatele Petr z disku C na flash disk F do složky Zaloha.

Řešení:

ROBOCOPY C:\Users\Petr F:\Zaloha /E /MIR /XJ /R:0

Parametry „/XJ“ a „/R:0“ nejsou nutné, nicméně doporučuji je (především ve Windows Vista a 7), protože vyloučí z kopírování spojovací body a zamezí mnohočetné opakování pokusu o kopírování souborů s chybou (v podstatě tak zabráníte možnému zacyklení příkazu a zároveň zvýšíte rychlost operace).

Ti zdatnější z Vás si pak mohou vytvořit vlastní script pro zálohování, jehož vzorek (který já sám hojně používám) si můžete stáhnout zde. Nezapomeňte jej spouštět jako správce, jinak se může stát, že nedojde k úspěšnému zkopírování všech požadovaných souborů a složek.

Kompletní syntaxi a dokumentaci příkazu najdete na Microsoftím TechNetu. Pro ty, kdo se bojí příkazové řádky a raději klikají, mohu vřele doporučit grafické klikátko Microsoft Robocopy GUI.

Na závěr ještě malé upozornění: Příkaz ROBOCPY je standardní součástí OS Windows Vista, 7, Server 2008. Ve Windows XP nebo Server 2003 jej standardně nenajdete, musíte si stáhnout z webu Microsoftu Windows Server 2003 Resource Kit Tools.

Komentáře

1 | Druid | před pěti roky

Oprávnění

Fajn věc ale nekopíruje oprávnění alespon ne ve windows server 2008 cz, robocopy A:*.* B:*.* /copy:SO a nic. narodíl od XCOPY A:*.* B:*.* /O /E.

reagovat

2 | Jan Král (admin) @ | před pěti roky

RE: Oprávnění

[1] Druid: Nejsem si jistý, ale před pár lety jsem něco podobného řešil. Mám dojem, že se jednalo o bug ve Windows Vista a Windows Server 2008, který se týkal dědění oprávnění.
MS na to vydal hotfix http://support.microsoft.com/kb/2644882 , ale nevím, jestli je to ono.

reagovat

3 | Jan Král (admin) @ | před pěti roky | www.jankral.com

RE2: Oprávnění

[1] Druid: Ještě jsem si vzpomněl, že pokud chcete, aby se oprávnění korektně zkopírovala, je na WS2008 (resp. WS2012) nutné spouštět commandline v režimu zvýšených oprávnění (Spustit jako správce).

reagovat

4 | Pavel | před čtyřmi roky

robocopy mi nekopíruje oprávnění ani v 2008r2, cmd jako administrator, ško­da

reagovat

5 | texco | před čtyřmi roky

[4] Pavel: opravneni se kopiruje pomoci prepinace /copyall

reagovat

6 | běžnej pepýk admynystrátor | před třemi roky

a co ze seznamu

no a co kopirovani ze seznamu s multithreadem ?

reagovat

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

Profilové foto autora webu V současné době se zabývám správou a rozvojem podnikových informačních technologií, systémovou integrací, konzultacemi v IT, školeními MS Office a OpenOffice.org a tvorbou manažerských reportů z IS. Působím také jako nezávislý IT lektor. Jsem členem realizačního teamu projektů Melníček.cz a SOS-fest.

více o mně zde…

Poslední novinky

14. 5. 2012Logo MOS Master Dnes, po složení poslední vyžadované expertní zkoušky, jsem se stal držitelem certifikátu Microsoft Office Specialist Master. Více o MOS certifikaci naleznete zde(již nezobrazovat)

18. 4. 2012 – V posledních měsících jsem měl možnost (v rámci plánované obměny MT u mého VIP klienta) vyzkoušet několik různých mobilů se všemi současnými majoritními operačními systémy. Prošly mi rukama iPhony, na pár týdnů u mě zakotvila nová Nokia Lumia 800 s Windows Phone 7.5 Mango, až jsem nakonec zůstal u Androida z dílny Google, který mi z mnoha důvodů (především pro svou otevřenost a přizpůsobivost, ale také možná určitou podobnost s léta používaným Symbianem) vyhovoval nejvíce. Nyní připravuji článek o tom, co můžete od uvedených platforem čekat a na co si dát pozor, a také o tom, jaké nástrahy na vás čekají při migraci dat ze symbianové Nokie. (již nezobrazovat)

18. 12. 2011 – Dnes ve věku 75 let zemřel exprezident, spisovatel a dramatik Václav Havel. Je to obrovská ztráta pro celou společnost. Havlovy ideály, nezměrná lidskost, pevná víra a smysl pro spravedlnost přesahují hranice našeho státu i kontinentu. Budiž mu země lehká, nechť odpočívá v pokoji. (již nezobrazovat)

všechny novinky…

Poslední komentáře


Zpětné odkazy


Prohledat tento web pomocí Google...