Přímé skenování obrázků do Wordu 2010 a 2007

Čas nezastavíš, doba pokročila, a tak jistě i vy, kteří jste spokojenými uživateli aplikací MS Office, již používáte některou z novějších verzí 2010 nebo 2007. Jistě, mohli bychom zde polemizovat o tom, jestli je tolik milovaný, ale i nenáviděný ribbon (pás karet) lepší než klasické menu známé ze starších verzí, ale o tom tento článek není.

Stále častěji mě totiž lidé upozorňují na to, že byli zvyklí skenovat obrázky přímo do aplikací MS Office, zejména pak do Wordu 2003, ale v nových verzích neví jak na to. Popravdě, standardní cestou to nejde, protože tato funkce není ve verzích 2010 a 2007 podporována. Povíme si ale, jak to udělat, protože řešení je docela jednoduché. 

Pro ty, co tak úplně nevědí o čem je řeč připomínám, že ve Wordu 2003 (a i ve starších verzích) existovala v menu aplikace volba Vložit – Obrázek – Ze skeneru nebo fotoaparátu. Ta umožňovala takřka jedním kliknutím pohodlně vložit naskenovaný obrázek do dokumentu na pozici kurzoru. Odpadla tím tak nutnost obrázky nejdříve naskenovat a uložit na disk, a pak je vkládat do dokumentu.

Jak jsem již naznačil v úvodu článku, tato funkce není od verze 2007 v MS Office k dispozici (oficiální návod od Microsoftu na vložení obrázku do dokumentu naleznete např. tady anebo tady). Uznejte sami, že to není ideální. První metoda počítá s vložením naskenovaného obrázku uloženého na disku, druhá s využitím Galerie médií, kam opět musíte naskenovaný obrázek nejdříve uložit, a pak teprve ho můžete v dokumentu použít.

Jak tedy kýžené funkcionality dosáhnout ve Wordu 2010 a 2007? Snadno. Stačí k tomu krátké, jednoduché makro a pár kliknutí. Na kartě Zobrazení klikneme v části Makra na Zobrazit makra. Objeví se dialog pro správu maker, kde do pole Název makra zadáme název nově vytvářeného makra (v našem případě např. DirectScan) a klikneme na tlačítko Vytvořit. Otevře se nové okno pro editaci maker v jazyce Microsoft Visual Basic, kam před poslední řádek kódu vložíme následující 2 řádky:

On Error Resume Next
WordBasic.InsertImagerScan

Pak už jen zavřeme okno editoru maker a nově vytvořené makro se automaticky uloží. Podívat se na uvedený postup můžete na následujících obrázcích:

tvorbamakraprimehoskenovani-nahled

Tvorba nového makra pro přímé skenování

makrodirectscan-nahled

Výsledné makro

Makro máme vytvořené a už zbývá ho jen „aktivovat“, tj. vytvořit pro něj vhodnou ikonu/tlačítko. Toho dosáhneme tak, že ve Wordu 2010 klikneme na Soubor, poté na Možnosti a v nově zobrazeném dialogu zvolíme Panel nástrojů Rychlý přístup (pozor, ve Wordu 2007 je postup lehce odlišný, tj. klikneme na „Tlačítko Office“, poté na Možnosti aplikace Word a nakonec na Přizpůsobit). Následně v seznamu Zvolit příkazy z: vybereme položku Makra a tlačítkem  Přidat >> umístíme zástupce našeho makra na panel nástrojů Rychlý přístup. Tlačítkem Změnit… pak ještě můžeme vybrat vhodnou ikonu a změnit název zástupce, v našem případě ho nazveme např. „Přímé skenování“. Vše potvrdíme OK.

pridanimakradopanelurychlypristup-nahled

Přidání zástupce makra na panel nástrojů Rychlý přístup

A máme hotovo! Nyní stačí kdykoliv v rozepsaném dokumentu kliknout v panelu nástrojů Rychlý přístup na zástupce našeho makra panelnastrojurychlypristup

a objeví se důvěrně známý dialog skenování (v závislosti na verzi operačního systému a ovladače skeneru se dialogové okno může výrazně lišit, proto zde neuvádím ilustrační obrázek).

A to je vše. Doufám, že vám tento návod v ledasčem pomůže a snad i ušetří trochu času při psaní dokumentů, do kterých je potřeba vkládat skenovanou grafiku.

Komentáře

1 | Filip | před pěti roky

Funguje…jste BŮH…:o))))))) Po třech letech trápení.

reagovat

2 | Jan Král (admin) @ | před pěti roky

RE: Funguje...

Tak to jsem rád. Ale není to můj nápad, já si to cca před rokem taky vygooglil… V poslední době se mě na to ale ptalo čím dál víc lidí, tak mě napadlo napsat o tom článek česky.
Jsem rád, že to někomu pomohlo :-)

[1] Filip:

reagovat

3 | Michal Piko @ | před pěti roky

Klobouk dolů

Jste borec i když jsem jenom amatér

reagovat

4 | anorcik | před pěti roky

Pokud dáte do textu makra tento text, udělá to nulové okraje a naskenovaná stránka bude líp vidět:

Sub Scan()
' Scan Makro
WordBasic.Page­SetupMargins Tab:=0, PaperSize:=0, TopMargin:=„0“, _
BottomMargin:=„0“, LeftMargin:=„0“, RightMargin:=„0“, Gutter:=„0“, _
PageWidth:=„21“, PageHeight:=„29.7“, Orientation:=0, FirstPage:=0, _
OtherPages:=0, VertAlign:=0, ApplyPropsTo:=4, FacingPages:=0, _
HeaderDistance:=„1­.25“, FooterDistance:=„1­.25“, SectionStart:=2, _
OddAndEvenPages:=0, DifferentFirstPa­ge:=0, Endnotes:=0, LineNum:=0, _
CountBy:=0, TwoOnOne:=0, GutterPosition:=0, LayoutMode:=0, DocFontName:= _
"", FirstPageOnLeft:=0, SectionType:=1, FolioPrint:=0, ReverseFolio:=0, _
FolioPages:=1
On Error Resume Next
WordBasic.Inser­tImagerScan
End Sub

reagovat

5 | Luděk @ | před pěti roky

skenování

Jde to do wordu přímo naskenovat jako upravitelný text, který si word sám rozezná a já ho mohu dále upravovat?
díky za radu
Luděk

reagovat

6 | Jan Král (admin) @ | před pěti roky | www.jankral.com

RE: skenování

[5] Luděk:
Do verze 2007 to šlo pomocí Microsoft Office Document Imaging (součást Office). Bohužel ve verzi 2010 to MS odebral. Lze ale doinstalovat funkčnost MODI i do verze 2010, více na webu MS…

reagovat

7 | dedek | před pěti roky

Dekuji, super funguje a moc pomohlo.

reagovat

8 | lobotv @ | před pěti roky

dík, moc mi to urychlilo praci.

reagovat

9 | Ivan @ | před pěti roky

Pokousim se o to same v MS Access 2007

To je nadhera!
Uz s tim bojuji hrozne dlouho.
Funguje neco takhle krasne jednoducheho v MS Access 2007 prosim..?

reagovat

10 | N.K. | před čtyřmi roky

[1] Filip: Moc moc moc děkuju !!!!!!!!

reagovat

11 | N.K. | před čtyřmi roky

Moc moc moc děkuju !!!!!!

reagovat

12 | Julo | před čtyřmi roky | www.youlle.com

Děkuji za návod.

Fúha, tak co jsem se s tímto trápil a najednou jak jednoduché. Skenuji 300 stranovou knihu a už jsem si myslel, že mi asi prsty odpadnou od neustálého stejného klikání. Děkuji za návod.

reagovat

13 | Pepa J. @ | před třemi roky

Honzo, u mne jsi Bůh !

Díky za pomoc ! Fakt skvělý !

Ale vysvětlí mi někdo proč tak užitečná funkce ve vyšších verzích zmizela ? Proč to není standard ? Některý věci mi hlava nebere.

reagovat

14 | Mirek D. | před třemi roky

Moc díky

Jsi super človíček, že jsi to sem napsal!

reagovat

15 | Václav Růžička @ | před třemi roky

Děkuji

Už tento návod používám dlouho. Roky jsem učil kamarády vkládat obrázek ze skeneru do Wordu a najednou to bylo pryč. Tak alespoň děkují moc. Vašek

reagovat

Přidávání komentářů bylo zakázáno.

Profilové foto autora webu V současné době se zabývám správou a rozvojem podnikových informačních technologií, systémovou integrací, konzultacemi v IT, školeními MS Office a OpenOffice.org a tvorbou manažerských reportů z IS. Působím také jako nezávislý IT lektor. Jsem členem realizačního teamu projektů Melníček.cz a SOS-fest.

více o mně zde…

Poslední novinky

14. 5. 2012Logo MOS Master Dnes, po složení poslední vyžadované expertní zkoušky, jsem se stal držitelem certifikátu Microsoft Office Specialist Master. Více o MOS certifikaci naleznete zde(již nezobrazovat)

18. 4. 2012 – V posledních měsících jsem měl možnost (v rámci plánované obměny MT u mého VIP klienta) vyzkoušet několik různých mobilů se všemi současnými majoritními operačními systémy. Prošly mi rukama iPhony, na pár týdnů u mě zakotvila nová Nokia Lumia 800 s Windows Phone 7.5 Mango, až jsem nakonec zůstal u Androida z dílny Google, který mi z mnoha důvodů (především pro svou otevřenost a přizpůsobivost, ale také možná určitou podobnost s léta používaným Symbianem) vyhovoval nejvíce. Nyní připravuji článek o tom, co můžete od uvedených platforem čekat a na co si dát pozor, a také o tom, jaké nástrahy na vás čekají při migraci dat ze symbianové Nokie. (již nezobrazovat)

18. 12. 2011 – Dnes ve věku 75 let zemřel exprezident, spisovatel a dramatik Václav Havel. Je to obrovská ztráta pro celou společnost. Havlovy ideály, nezměrná lidskost, pevná víra a smysl pro spravedlnost přesahují hranice našeho státu i kontinentu. Budiž mu země lehká, nechť odpočívá v pokoji. (již nezobrazovat)

všechny novinky…

Poslední komentáře


Zpětné odkazy


Prohledat tento web pomocí Google...