Nelze tisknout nebo připojit síťovou tiskárnu po aktualizaci Windows 10 opravující chybu meltdown/spectre

Po instalaci posledních aktualizací Windows 10, které opravují bezpečnostní chybu „meltdown/spectre“ (info např. zde), nelze na některých počítačích tisknout na připojených síťových tiskárnách sdílených na serveru (systém hlásí, že „úloha nebyla vytisknuta“ nebo že „došlo k chybě při zařazování tisku“). V některých případech to lze opravit odebráním tiskárny a jejím opětovným připojením ze serveru, ale ve většině případů (v závislosti na typu tiskárny, resp. verzi ovladače) toto selže a systém hlásí chybu „0x00000006“ (systému se nedaří ze serveru stáhnout/aktualizovat ovladač tiskárny).Řešení je následující:

V Nastavení Windows – Tiskárny a skenery problematickou tiskárnu odebereme ze systému.

odebrání tiskárny ze systému

odebrání tiskárny ze systému

To ale samo o sobě nestačí, následně je třeba ze systému zcela odebrat tiskový ovladač. Aby to fungovalo a systém toto povolil, provedeme nejprve restart služby Zařazování tisku. Seznam služeb nalezneme v aplikaci Správa počítače.

restart služby Zařazování tisku

restart služby Zařazování tisku

Ze Start menu spustíme aplikaci  Správa tisku, najdeme příslušný ovladač a right-clickem zvolíme Odebrat balíček ovladače…

odebrání balíčku ovladače ze systému

odebrání balíčku ovladače ze systému

Nyní již můžeme standardním způsobem v Nastavení Windows (nebo v Ovládacích panelech – Zařízení a tiskárny) připojit danou síťovou tiskárnu. Dojde k novému stažení a instalaci ovladače tiskárny ze serveru (to může trvat o něco déle, než obvykle) a tiskárna začne opět normálně fungovat.

5 komentářů u „Nelze tisknout nebo připojit síťovou tiskárnu po aktualizaci Windows 10 opravující chybu meltdown/spectre

 1. Tiskárna

  Po poslední aktualizaci mi taky hlásilo chybu tiskárny.Tiskárna nemůže vytisknout dokument.
  Stačí odebrat aktualizaci a počkat na opravu aktualizace od microsoftu.
  Teď zase tiskne normálně.

  1. uživatel WIN 8.1

   Ve WIN 8.1 mi tyto aktualizace: (KB 500 6714) Publ.12.10.2021 a (KB 500 7247) Publ.09.11.2021 způsobily nefunkčnost síťových tiskáren. Musel jsem je odinstalovat.

 2. Petr

  Zdravim, pry jsou pocitace po aktualizaci opravujici tuto chybu znatelne pomalejsi. Mate takove reakce od uzivatelu ve vami spravovane siti, nebo se jim to to pri bezne kancelarske praci neprojevi?

  1. admin Autor příspěvku

   Zdravím, ve firmě s přibližně 50 PC žádné viditelné zpomalení nepozoruji. Předpokládám ale, že je to především díky provozu pouze kancelářských aplikací a klientských částí informačních systémů, které nevyžadují vysoký výkon. Na některých serverech (např. na MS SQL) je to ale již znát, hlavně při větší zátěži.
   Také mám informace od kolegů, kteří jsou vývojáři, že na na jejich testovacích serverech je znát pokles výkonu až o oněch avizovaných 30 %.
   Další problém, který opravná aktualizace způsobuje na některých starších strojích s CPU AMD je ten, že po aktualizaci systém zamrzne a nenajede. O žádné opravě zatím nevím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *